Rehabilitacja stawu skokowego

skręcenie stawu skokowego fizjoterapia

Skręcenie stawu skokowego jest to niezwykle popularna kontuzja kończyn dolnych. Kontuzja ta niegdyś była nazywana potocznie skręceniem kostki, i faktycznie większość urazów dotyczy jej bezpośrednich okolic. Skręcenie kostki może nam się przydażyć zarówno podczas uprawiania sportu, jak i podczas spokojnego spaceru. Staw skokowy jest niezwykle skomplikowany, co wpływa znacząco na fakt, że łatwo jest go uszkodzić. Skręcenie stawu skokowego jest to uraz, który może objawić się jako lekki dyskomfort podczas chodzenia oraz jako poważna kontuzja, w znacznym stopniu pozbawiająca sprawności kończynę górną.

Jak stopniujemy skręcenie stawu skokowego?

Ogólnie najczęściej wyróżnia się dwie skale podziału trzy i czterostopniową. W tym przypadku rozważany jest przypadek skręceń w skali czterostopniowej. Podział wygląda następująco:
1 I-stopień – naciągnięcie;
1 II-stopień – naderwanie;
1 III-stopień – zerwanie;
1 IV-stopień – złamanie awulsyjne;

Jak leczy się skręcenie stawu skokowego?

Różnie się leczy skręcenie stawu skokowego Fizjoterapia jest jednak stosowana od lat, i nic nie wskazuje na to, aby coś miało ją zastąpić. Stosuje się środki farmakologiczne, ale głównie do uśmierzania bólu. Fizjoterapia stosuje takie metody jak ćwiczenia, usztywnianie stawu skokowego oraz zapobieganie ponownej kontuzji (kinezjotaping). Jej głównym celem jest oczywiście sprawienie aby kończyna dolna wróciła do maksimum swoich możliwości ruchowych oraz obciążeniowych.