Efektywny kurs masażu tkanek głębokich dla fizjoterapeutów i rehabilitantów

Deep Tissue Massage, czyli masaż tkanek głębokich nie jest masażem relaksacyjnym na wzór tych, którym poddają się klienci gabinetów kosmetycznych. Masaże tkanek głębokich to technika lecznicza, której celem jest uwolnienie napięcia oraz likwidacja wszelkich dysfunkcji, które owo napięcie w tkankach miękkich wywołuje. Aby taki leczniczy masaż był efektywny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta, powinien być wykonywany przez osoby posiadające stosowne przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności praktyczne.

Jak masaż tkanek głębokich wpływa na organizm?
Aby wykonywać głęboki masaż tkanek miękkich, należy dokładnie poznać i zrozumieć warstwową budowę ciała ludzkiego. To pierwszy etap nauki masażu tkanek głębokich. Odpowiednie masowanie poprzez ucisk i różne formy ruchu w obrębie brzuśców mięśni oraz powięzi uwalnia napięcie w tak zwanym punkcie spustowym. Jest to miejsce wrażliwe na ból, które znajduje się w mięśniach przeciążonych. Przyczyn tego przeciążenia może być wiele: stres, wysiłek powodujący zmęczenie, długotrwałe napięcie spowodowane chorobą, wszelkiego rodzaju urazy. Uwolnienie punktów spustowych przynosi ulgę w bólu, znacznie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Pacjenci poddający się masażowi tkanek głębokich odczuwają jego pozytywne oddziaływanie już po pierwszym zabiegu. Warto podkreślić, że masaż jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny.

Gdzie można nauczyć się techniki masażu tkanek głębokich?
Fizjoterapeuci oraz rehabilitanci pragnący włączyć technikę DTM do swojego warsztatu pracy powinni ukończyć kurs masażu tkanek głębokich (patrz tutaj). Podczas kursu jednym z ważniejszych modułów są zajęcia teoretyczno-praktyczne uczące technik masowania. Masaż głęboki polega na wykorzystaniu ciężaru ciała masażysty, a samo masowanie odbywa się za pomocą łokci, przedramion oraz palców (z wyłączeniem kciuków). Ważną cechą dobrego masażu jest dobieranie siły ucisku – masażysta powinien obserwować napięcie i odpowiednio dostosowywać rodzaj ruchów.
Kurs masażu tkanek głębokich jest skierowany dla osób zajmujących się na co dzień przypadkami dysfunkcji w obrębie mięśni, ograniczeń w funkcjonowaniu stawów, wad postawy, obrzęków, bólu o różnym podłożu.