Urazy kolano – kiedy skorzystać z usztywniacza?

usztywniacz na kolano

Jakiekolwiek kontuzje i nawet najdrobniejsze urazy potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć życie. Szczególnie bolesne i utrudniające codzienność są problemy w okolicy stawu kolanowego. I chociaż oblodzone chodniki czy uprawianie sportów zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia, to mogą one przydarzyć się praktycznie w każdej chwili. Dlatego warto wiedzieć, jak zareagować po nadwyrężeniu stawu.

Kiedy skorzystać z usztywniacza na kolano?

Przede wszystkim tuż po zdarzeniu, należy ochłonąć i trzeźwo ocenić sytuację. Natychmiastowej interwencji lekarza potrzebuje osoba ze złamaniem. Objawy tego urazu to:

  • ekstremalnie silny ból, uniemożliwiający poruszanie się,
  • słyszalny trzask w momencie występowania,
  • obrzęk i krwiak,
  • wyraźne zmiany w wyglądzie: opuchlizna, przesunięte kości.

Osoby z dużo lżejszymi urazami mogą odłożyć w czasie wizytę u specjalisty. Najważniejsze, by obserwować, jak zmienia się wygląd kolana, czy ból maleje samoistnie, czy dopiero po środkach, czy nie zmienił się zakres ruchu stawu. W przejściu przez najgorszą fazę obicia stawu kolanowego pomogą leki i kremy do smarowania oraz usztywniacz na kolano, który odciąży chorą kończynę i pozwoli na szybszą regenerację – https://www.orteo.pl/ortezy-kolana.

Jakie rodzaje usztywniaczy można kupić?

usztywniacz na kolano

Zainteresowani znajdą w aptekach kilka rodzajów usztywniaczy na kolano. Najbardziej powszechne i najtańsze będą usztywniacze miękkie. Są one bardzo proste w obsłudze – większość modeli zwyczajnie wsuwa się na chore miejsce, część stabilizatorów tego typu można zapinać na rzepy. Aby nie zrobić sobie krzywdy, chory musi pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru, by opaska nie uciskała zbyt mocno.

Liczący na lepszą stabilizację (przy poważniejszych kontuzjach) powinni rozważyć kupno twardego usztywniacza, które stosowane czasami są nawet jako zamiennik gipsu po operacjach.

Kiedy udać się do lekarza?

Opory przed zgłaszaniem się do lekarza należy rozumieć. Zazwyczaj otrzymanie pomocy to kwestia wielu godzin czekania. Wiele osób ma także tendencję do dyktowanego lękiem bagatelizowania spraw zdrowotnych. Niestety uszkodzenia stawów (szczególnie stawu kolanowego) bardzo mocno wpływają na jakość życia i swobodę poruszania się, a ich efekty rzutują negatywnie na wiele przyszłych lat. Większość z tych urazów jest niemożliwa do wyleczania tylko za pomocą usztywniacza na kolano oraz aptecznego kremu bez recepty. Do przychodni należy się zgłosić, gdy objawy nie ustępują przez kolejne dni, a także oczywiście, gdy stan kolana zauważalnie się pogarsza.

Jak zwiększać poziom skuteczności usztywniacza?

Usztywniacz na kolano to wygodny produkt, który bardzo pomoże w powrocie do formy po kontuzji nogi. Jednak, aby powrót do pełnej sprawności był skuteczniejszy i szybszy, warto wspomóc jego działanie. Jednym z najważniejszych elementów jest regularna rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Warto też zadbać o organizm od środka, czyli komponując odpowiednią dietę. Powinna ona obfitować w warzywa (jak marchewka, burak czy por) oraz owoce (na przykład truskawki czy jagody).