Jak rehabilitować się po złamaniu kości udowej

złamanie kości udowej

Złamanie kości udowej to bardzo poważny uraz. Generalnie rzecz biorąc, każdy wypadek, w którego następstwie dochodzi do złamania kości, uznawany jest za poważny i zagrażający zdrowiu oraz życiu. Kość udowa jest o tyle trudnym przypadkiem, że zrasta się ona dłużej i ciężej niż wiele innych, nawet podobnych złamań.
Dlatego też istotnym jest, aby od razu podjąć wymaganą rehabilitację, która sprawi, że noga po zrośnięciu się kości, będzie miała szansę powrócić do pełnej sprawności sprzed wypadku.

Jak wygląda fizjoterapia po złamaniu kości udowej?

Z całą pewnością jest ona czasochłonna i powinna być wykonywana regularnie. W tym przypadku nie ma mowy o odkładaniu rehabilitacji, czy taryfie ulgowej. Sam sposób rehabilitacji zawsze dobierany jest indywidualnie. U każdego bowiem proces zrastania się kości przebiega inaczej. Każde złamanie także jest bardzo indywidualną kwestią, ponieważ może dojść do złamań wielokrotnych tej samej kości, a także do złamań otwartych bądź zamkniętych. Oczywistym jest, że przed podjęciem jakiejkolwiek rehabilitacji, zastosowane muszą być odpowiednie metody lecznicze, takie jak unieruchomienie uszkodzonej kończyny za pomocą specjalnej szyny lub też gipsu.
Rehabilitacja zazwyczaj trwa nawet kilka tygodni i od pacjenta wymaga bardzo dużo samozaparcia oraz dyscypliny. Jednak po zakończeniu rehabilitacji, kończyna wraca zazwyczaj do swojego stanu przed wypadkiem.