Kołnierz ortopedyczny jako zabezpieczenie po wypadkach

Urazy kręgosłupa są bardzo niebezpieczne – jeżeli dojdzie do naruszenia rdzenia kręgowego, wówczas może nastąpić nieodwracalny paraliż całego ciała. Najczęstsze uszkodzenia kręgosłupa występują w wyniku wypadków komunikacyjnych. Jeżeli jest podejrzenie że doszło do uszkodzenia poszczególnych kręgów wówczas niezbędne staje się odpowiednie zabezpieczenie pacjenta w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dalszych uszkodzeń.

Zabezpieczenie odcinka szyjnego kręgosłupa

W celu zabezpieczenia szyjnego odcinka kręgosłupa u osób, które uległy wypadkom komunikacyjnym stosuje się najczęściej kołnierz ortopedyczny. Jest to sztywny kołnierz, który uniemożliwia mimowolne ruchy szyją. Zabezpiecza kręgi oraz cały odcinek kręgosłupa przy szyi niwelując chociażby wstrząsy możliwe przy transporcie do szpitala.

Dalsza rehabilitacja

W procesie powrotu do sprawności kluczową rolę odgrywa rehabilitacja. Zazwyczaj kojarzona jest ona z wykonywaniem konkretnych ćwiczeń, jednak nie zawsze tak jest. Czasem chodzi o chwilowe odciążenie konkretnego miejsca, na przykład kręgosłupa na odcinku szyjnym. W tym celu również stosowane są powszechnie kołnierze ortopedyczne. Sprzęt taki dostępny jest we wszystkich sklepach rehabilitacyjnych. Ceny są różne – w zależności od rodzaju kołnierza a także od jego marki. Im bardziej zaawansowany sprzęt, z tym wyższą ceną trzeba się liczyć przy jego zakupie – w sklepach internetowych można znaleźć atrakcyjne promocje.