Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny to poważne powikłanie u chorych przewlekle leżących. Powstają one na skutek stałego ucisku ciała pacjenta na podłoże, co prowadzi do niedokrwienia tkanek i powstania martwicy. Jest to poważny stan, który może stanowić wrota zakażenia bakteryjnego i skutkować sepsą, wymaga więc niezwłocznej interwencji lekarskiej. Czy można w jakikolwiek sposób zapobiec odleżynom?

Najważniejsze to ciągła zmiana pozycji

Podstawą profilaktyki przeciwodleżynowej jest zapobieganie niedokrwieniu poprzez stałą zmianę pozycji pacjenta. Jeżeli dokonujemy jej ręcznie, zaleca się wykonywanie tej czynności co mniej więcej 4 godziny. Nietrudno domyślić się jak żmudna i ciężka fizycznie jest taka procedura. Materace przeciwodleżynowe to narzędzie w znacznym stopniu odciążające opiekuna, wygodne i bardzo skuteczne. Działają one dzięki specjalnym komorom, w których panuje zmienne ciśnienie. Takie rozwiązanie minimalizuje ucisk i stale stymuluje przepływ krwi przez tkanki, nie doprowadzając do rozwoju martwicy.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Najważniejszą zaletą materacy przeciwodleżynowych jest ich skuteczność. Odleżyny znacznie obniżają jakość życia chorego, wiążą się z dodatkowym cierpieniem, leczeniem chirurgicznym i poważnymi powikłaniami, dlatego skuteczna profilaktyka jest szalenie istotna. Materace przeciwodleżynowe są dużym ułatwieniem dla opiekuna osoby chorej, oszczędzają mu sporo wysiłku i są łatwe w obsłudze. Zakup materaca przeciwodleżynowego warto rozważyć w przypadku każdej osoby przewlekle leżącej, zwłaszcza starszej lub cierpiącej na nowotwór, gdyż krążenie u takich pacjentów jest znacznie osłabione.