Jak zostać terapeutą punktów spustowych?

terapia punktów spustowychWiele młodych osób po ukończeniu licencjatu z fizjoterapii poszukuje sposobów dalszego zdobywania wiedzy i umiejętności w tym kierunku. To dla nich, między innymi, dedykowany jest kurs punkty spustowe.

Punkty spustowe w ludzkim ciele

Punkt spustowy to miejsce silnie podrażnione, znajdujące się w okolicy mięśnia. Jeżeli jest bolesny tylko podczas palpacji, nazywa się punktem spustowym ukrytym. Zdarza się jednak często, że ból odczuwany jest w każdej pozycji, zarówno podczas aktywności fizycznej jak i w stanie spoczynku. Mówi się wtedy o punktach spustowych aktywnych.
Punkty spustowe mogą rozwijać się w obrębie każdego mięśnia w ciele człowieka.
W przypadku, gdy ból jest niewielki, ludzie próbują radzić sobie samodzielnie, stosując delikatne uciskanie bolących miejsc. Jednak w razie silnego bólu, nie obejdzie się bez profesjonalnej rehabilitacji, której najważniejszym elementem będzie terapia punktów spustowych.

Kurs punkty spustowe – cel, zakres szkolenia

Kurs taki mogą odbyć fizjoterapeuci po studiach licencjackich lub magisterskich oraz lekarze będący specjalistami rehabilitacji medycznej lub chirurgii urazowo-ortopedycznej. Warunkiem uczestnictwa jest zatem podstawowa wiedza z dziedziny anatomii i fizjologii. Celem szkolenia jest przygotowanie uczestnika do pracy z pacjentem z licznymi zaburzeniami narządu ruchu.
Kurs składa się z dwóch części:
– teoretycznej, wzbogacającej wiedzę dotyczącą wszystkich aspektów terapii punktów spustowych począwszy od definicji, poprzez genezę powstania, a na zaburzeniach układu mięśniowo-powięziowego skończywszy;
– praktycznej, związanej z odnajdywaniem punktów spustowych i wykorzystaniem poznanych technik terapii.